Máte v kúpeľni na poličke šampóny plné silikónov? Predpokladám, že áno. Sú totiž častou zložkou vlasovej kozmetiky. Ako to zistiť?
Ak v zložení šampónu nájdete ingrediencie s koncovkami -cone, -xane, -silane či -conol, máte ich doma 🙂 Sú to latinské názvy pre rôzne silikóny. Ani nečítajte ďalej tento článok a odbehnite hneď pre svoj obľúbený šampón, kondicionér či masku…
…máte? 🙂 A sú tam? Tak čítajte ďalej…
zdravých vlasov tým, že im pridávajú lesk a vlasy sú hladšie. To je ich úloha, ktorú plnia skvele. Vytvoria okolo vlasu nepreniknuteľný „film“, ktorý má krátkodobo pozitívne vlastnosti. Chráni napr. pred účinkami slnečných lúčov, teplom, horúcim vzduchom. Avšak táto tenká vrstva („film“) väčšiny silikónov nie je vôbec alebo len čiastočne rozpustná vo vode. Teda bez opakovaného použitia silných tenzidov sa nedajú z vlasov vymyť.
Pri ďalších použitiach sa silikóny vrstvia na seba a postupne vlas stenšia. Vlas oťažieva, slabne, má tendenciu sa lámať. Cez silikónovú vrstvu nedokáže prijímať prirodzenú hydratáciu. Čo je veľký problém hlavne pri suchých vlasoch. Nedajú sa napr. ani prírodne trvácne nafarbiť. (pripomína vám to povzdych typu: „božéééé, a prečo mi tá farba nechytila?“, alebo „nafarbila mi to super, ale po prvom umytí sa farba vytratila, to za čo som jej dala 35 euri?“, apod.) 🙂 Úplné vymytie silikónu vám ani vaša kaderníčka nespraví asi na počkanie…
Ak si pravidelne umývate vlasy šampónmi so silikónovými zložkami, tak si nosíte hlavu plnú chémie. Nezabúdajte, že koža nemá inteligenciu rozlišovať čo je pre ňu dobré alebo zlé (nemyslím len silikóny). Absorbuje všetko, čo sa na jej povrch dostane a čokoľvek použijete, tak prechádza cez kožu do nášho tela. Treba preto pamätať aj na to, že
+++ Plusy silikónov +++
+ Dodávajú vlasom lesk
+ Zjemňujú vlasy
+ Zlepšujú klzkosť a česateľnosť vlasov
+ Zabraňujú strapateniu, a tým teda poškodeniu vlasov
+ Uzamykajú vlhkosť vlasov (v prípade suchých nevýhoda)
+ Chránia pred pôsobením tepla
+ Chránia pred slnečným žiarením
— Mínusy silikónov —
– Obaľujú a uzatvárajú vlasy
– Upchávajú vlasovú pokožku
– Nedajú sa (niektoré) odstrániť bez špeciálnych prípravkov
– Zamedzujú vstrebávaniu vlhkosti do suchých vlasov
Preto je určite na mieste zvážiť použitie vlasovej kozmetiky bez silikónov. V nej sú zväčša nahradené jojóbovým olejom alebo výťažkami z oleja olivového. Nie každému ale táto náhrada musí vyhovovať. V tom prípade je vhodné pohľadať takú vlasovú kozmetiku, ktorá používa iba silikóny rozpustné vo vode… Tie sa totiž dajú ľahko vymyť.
Som zvedavá, aké skúsenosti so silikónmi máte vy. Napíšte mi dole do komentárov pod článok.
Ak sa vám článok páčil a myslíte si, žeby o ňom mali vedieť aj vaši priatelia, zdieľajte ho prosím na FB.
Dobrý deň, vďaka za poučný článok. Pls, nemohli by ste poradiť nejaké šampóny bez silikónov? ďakujem
Chcela by som sa spýtať, omylom som si kúpila prípravok na vlasy, ktorý obsahuje nerozpustný silikón. Výrobok má veľa zložiek a tento silikón je skor na konci výrobku. Vyhýbam sa silikónom v kozmetike. Čo si myslíte o tom, keď je silikón skor takto na konci. Použiť občas? Mám vlnité vlasy a hennujem si ich občas.
Keby to bol môj prípad tak sa tomu vyhnem… 😉
Dlho som používala kondicionéry so silikónmi a šampóny so sulfátmi. Mala som rovne, niekedy jemne vlnite dlhé vlasy. Keď som ale presla na jemne sampony a na pripravky bez silikonov, vlasy mi akoby ožili 🙂 mám ich krásne vlnité, niekedy až kučeravé