Čo sa stane, ak si odstrihneš rozštiepené vlasové končeky počas splnu mesiaca?

Na internete nájdeme rôzne vlasové tipy a triky, ktoré skutočne pomáhajú. Ale nájdu sa aj nezmysly a mýty. Na rozštiepené končeky dostávame kopu otázok, odpovedali sme na stovky podobných e-mailov.

rozstiepene konce konceky

A stále odpisujeme to isté:

Podstrihovanie končekov vlasov nemá žiadny vplyv na to, ako rýchlo budú rásť. Ide o značne rozšírený mýtus.

Ak sú konce rozštiepené, odstrihnite ich čím skôr. Zabránite ďalšiemu štiepaniu vlasov po dĺžke smerom hore.

Prečo strihanie či podstrihovanie nemá žiadny vplyv na rýchlosť rastu vlasov?

Pretože vlasy rastú cez korienky – nie cez končeky. Nové milimetre vlasov sa tvoria vo vlasovom korienku a pomaly „putujú“ von z vlasovej pokožky na povrch. Tento jav vidno pri farbených vlasoch, kedy vidíme nové centimetre vlasov ako tzv. „odrasty„.

Takže odpoveď na otázku z nadpisu znie: „…budeš mať trochu kratšie vlasy a zabrániš štiepaniu vlasov po väčšej dĺžke. A je jedno, či to bude počas splnu alebo nie.“ Nezabrániš ale štiepeniu vlasov ako takému.

Kľudne sa môže stať, že o mesiac budeš musieť podstrihnúť ďalší centimeter – dva.

rozstiepeny koniec koncek vlasu - detail

Rozštiepené končeky – prečo k tomu vlastne dochádza?

Poďme na krátky výlet do záhrady. Aby sme nechodili ďaleko, stačí k prvému stromu. Skúste odlomiť živý konárik zo stromu a potom prelomiť suchý konárik zo zeme. Ten suchý praskne pri minimálnej snahe, len sa tak z neho zapráši. A čo ten živý zo stromu? Podarilo sa vám ho vôbec odtrhnúť ? Aký je ohybný, elastický, nie a nie sa zlomiť, však? V čom je podstatný rozdiel medzi živým a suchým konárikom?

V obsahu vody.

Čo je suché, bez vody, stráca elasticitu a ľahko sa láme.  Tak je to aj s vlasmi. Konce sú najstaršia časť vlasov a často aj najtenšia – po mnohých chemických  farbeniach, odfarbovaniach, apod.

Tenké končeky vlasov dokážu absorbovať len malé množstvo vody, rýchlejšie sa vysušia a lámu.
Ako suché vetvičky.

štiepenie koncov vlasov - príčina

Pomáha im častá hydratácia. Ak nechcete o ne prísť, urobte si doma jednoduchý hydratant, noste ho so sebou v kabelke a používajte čo najčastejšie. Hlavne v lete a v zime.

Čo končekom najviac škodí je asi už zrejmé:

  • žehlenie vlasov bez ochrany pred teplom (napr. vhodným balzamom)
  • pobyt na horúcom slnku bez ochrany
  • pobyt vo veľmi suchom prostredí (napr. v zime pri radiátore)
  • fénovanie horúcim vzduchom
  • chemické farbenie, odfarbovanie, melírovanie a podobne…

A ešte jedna dôležitá vec.

Slovo HYDRATÁCIA znamená viazanie vody na niektoré látky, napríklad na vlasy. Nepýtajte sa teda prosím, či možno hydratovať končeky olejom. Tejto téme som už jeden článok venoval.

P.S.

Ak sa niekde dočítate aké skvelé je „hĺbkovo hydratovať“ vlasy napr. banánom s vajíčkom a olivovým olejom, spomeňte si na význam slova hydratácia a budete mať úsmev na tvári. Niektoré články majú asi len zábavnú funkciu…
Lámanie končekov ale moc zábava nie je, a preto si radšej urobte domáci hydratant na suché vlasy a končeky.

Adrián M.
Adrián je tak trochu cvok, pokiaľ ide o vlasy. Vycestoval do Číny za ženami s najdlhšími vlasmi na svete, aby od nich získal tajné recepty dlhých vlasov. Tie sa stali základom vlasovej kozmetiky pod značkou The GARDEN. Potom študoval 2 roky u majstra na staré čínske bylinné zmesy a formule, aby spoločne navrhli doplnky výživy proti padaniu a na rýchly rast vlasov.” Je spoluzakladateľom projektu "expert_na_vlasy", kde momentálne pôsobí ako trichológ - špecialista na vlasy a vlasovú pokožku, ktorý diagnostikuje príčiny vypadávania vlasov, poškodenia či rednutia vlasov, ochorenia pokožky hlavy a venuje sa liečbe v závislosti na príčine.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracúvania osobných údajov.